Telefon: (0224) 441 65 91

Akü Bakımı, Temizliği Hakkında Püf Noktalar

Akü Bakım Temizlik Püf Nokta
28
Şub

Akü Bakımı, Temizliği Hakkında Püf Noktalar

Akü Bakımı, Temizliği Hakkında Püf Noktalar

Otomobil üreticileri, gelişen teknoloji ihtiyaçlarının oranlı olarak artması ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına, otomobillerdeki elektriksel cihazlar günden güne artmaktadır.

Bu konuda, ilk olarak üretilen akü modeli olarak önerebileceğimiz “Starter Akü” Sulu Kurşun Asit akü modelleri dışında, %100 elektrikli otomobillere geçmeden önce yeni nesil otomobillerde kullanılan; “Start-Stop EFB ve Start-Stop AGMakü teknolojilerinin kullanımı hızla artmaktadır.

Uzun süre sorunsuz ve arızasız kullanım hedeflendiğinde, otomobil kullanıcılarının önemli olarak özen göstermesi gereken nokta otomobile uygun akü modelinin seçiminin iyi bir şekilde yapılmasıdır. Akü Kapasitesi (Ah) ve Marş Gücü (CCA) birimlerinin, otomobillerdeki fabrikasyon çıkışlı akünün değerlerinden küçük olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle otomobiliniz de ki elektriksel cihaz donanımlarına uygun olan akü modelinin de seçimi oldukça önem arz etmektedir. Eğer araçta Start-Stop olarak tabir edilen (Dur-Kalk) teknolojisi mevcut ise, otomobilinizde bulunması gereken akü modeli kesinlikle “Start-Stop” özelliğe sahip olması gerekmektedir.

Otomobil akünüz hangi teknoloji olursa olsun, belirli periyodlar aralığında doluluk oranının (akü durumu) ölçülmesi oldukça önemli ve aksatılmamalıdır. Periyodun ticari otomobillerde 3 ayda bir, hususi araç kullanımlarında 6 ayda bir yapılması önerilmektedir. Yetkili servisler otomobil akünüzün voltaj değerini ölçümleyerek bu tespiti sağlayabilmektedirler. Akünüzün durgun voltaj değerinin 12,60V ve üstü olması sağlıklı ve çalışır olduğunun bildirmektedir.

Otomobil akü için genel temizlik ve bakımı, bağlantı noktalarının gevşek olmaması ve araçtaki elektriksel donanım kontrolleri aralıklı olarak bakımlardaki en önemli hususlardır. Otomobildeki Şarj Donanımı olan (Alternatör) ve Marş Motorunun uygunluk durumu akünün uzun ömürlü kullanımını etkileyen en önemli kritere sahip elemanlarıdır.

Akü Bakım ve şarj kontrolleri mutlaka yetkili servislerde yapılmalıdır.

Bursa’da akü modellerini en uygun fiyat ve avantajla satın almak için tıklayın.

Leave a Reply