Telefon: (0224) 441 65 91

Single Blog Title

This is a single blog caption
Akü Nedir Nasıl Çalışır
27
Şub

Akü Nedir? Nasıl Çalışır?

Akü Nedir? Nasıl Çalışır?

Akünün asıl görevi aracın kullanabileceği elektriği depolamaktır. Biri Pozitif, biri negatif plakaların gibi değişik malzemelerin sülfürik asitli su çözeltisine batırıldığında ortaya çıkan kimyasal tepkimeden voltaj üretir. Standart bir aküde kurşun-asit birim başına voltaj olarak yaklaşık 2 volttan hepsi birlikte toplam 12 volttur. Pozitif kutup ve negatif kutup arasında devre kurulduğunda aküden elektrik akımı başlar; Teyp, şarj soketi vb. elektriğe ihtiyaç duyan aparatların oluşturduğu herhangi bir yükün aküye bağlantı kurulmasıyla meydana gelir.

Pek çok kullanıcı, bir akünün sürekli olarak şarj edip ve aynı zamanda deşarj işlemi yaptığını hakkında pek fazla bilgi sahibi değildir. Akü, otomobilinizi çalıştırmayı sağlayan marş motoru gibi elektriğe ihtiyaç duyan farklı bir yüke bağlandığında akım direkt olarak aküden akar. Akü bu sayede deşarj olmaya başlar.

Aynı işlemin tersinde, akım tekrar olarak aküye iletilip şarj olarak plakalar arasındaki kimyasal oranı tekrar eski haline getirir. Araç üzerinde farklı bir cihaz olmadan otomobilinizi kullandığınızda ve şarj alternatörü tekrar olarak aküye akım ilettiğinde olur.

Aracınızda ki akü deşarj olurken kurşun malzemeli plakalar kimyasal olarak birbirine benzer ve, asit kimyasal açıdan zayıflar ve ister istemez voltaj düşer. En kötü senaryo ile akünüz o kadar fazla deşarj olur ki çalışma sağlayacak voltaj olarak elektrik veremez.

Bu durumda deşarj olmuş aracınızdaki aküye tekrar olarak elektrik akımı ile iletim sağlayarak tekrar şarj edebilir ve kullanım sağlayabilirsiniz. Tam olarak bir şarj, plakalar arasındaki kimyasal fark oranını eski haline çevirerek ve akünüzün bu sayede tam güçte elektrik akımı iletebileceği duruma getirir.

Aracınızda bulunan Kurşun-asit aküde ki bu benzersiz deşarj ve şarj durumu, tekrar ve tekrar olarak şarj edip, deşarj edilebilmesi manasına gelir. Bu durum bir akünün çevrim kapasitesi olarak tanımlanır.

Akü bursa sitemiz üzerinden Bursa‘da kaliteli ve uygun fiyata akü ürünlerine ulaşabileceğiniz adrese ulaşabilmek için tıklayınız.

Leave a Reply