Telefon: (0224) 441 65 91

Araç Akünüzü Güvenli Şarj Edin!

Akünüzü Güvenli Şarj Edin
28
Şub

Araç Akünüzü Güvenli Şarj Edin!

Araç Akünüzü Güvenli Şarj Edin!

Her şeyden önce bir akü şarj işlemine başlamadan önce kullanım kılavuzunu incelemenizi tüm kullanıcılara öneriyoruz. Bir şarj cihazının üreticisi talimatlarında belirttiği durumlara ek olarak aşağıdaki genel koruma önlemleri alınmalıdır:

Göz, yüz ve el koruma ekipmanlarını her zaman işlemleriniz öncesinde kullanmaya özen gösteriniz.

Aküyü her daim iyice havalandırılmış ve uygun ortamlarda şarj etmelisiniz.

Akü Havalandırma kapaklarını sıkı ve tam seviye konumunda tutmalısınız.

Tehlike arz edebilecek kıvılcım çıkma durumlarına karşın engellemek adına uç kısımları aküye takmadan önce şarj cihazınızı ve zamanlama mekanizmasını kapalı konuma getirmelisiniz.

Asla ve asla gözle görülür şekilde hasar görmüş ve donmuş aküyü şarj etmeye uğraşmayın. Zira tehlikeli ve zararlıdır.

Şarj cihazınızın uç kısımlarını aküye monte ediniz; kırmızı pozitif kısım (+) ucu kırmızı (+) kutba ve siyah negatif uç kısım (-) siyah negatif (-) kutup kısmına bağlayınız. Akünüz halen aracınızın kaput içerisinde ise, negatif uç kısmını topraklama sağlamak adına motor bloğuna bağlayın. Aracınızda kontak anahtarının ve diğer tüm elektrikli aksesuarların kapalı olmasına gerektiğine özen gösteriniz.

Şarj cihazınızda bulunan uçların aküye bağlanması gereken kısımlarının kırılmış, zarar görmüş, paslanmış veya gevşek olmadığını gözlemlemeye özen göstermelisiniz.

Zamanlama mekanizmasını ayarlayın, şarj cihazını düğmesinden açın ve istenen amper konumuna ulaşıncaya kadar şarj oranını yavaşça ve limitli artırın.

Akünün ısınması veya elektrolitin fazla gazlanması veya limitlerinde aşma oluyorsa şarj oranını yavaşça azaltmaya veya şarj cihazını tamamen kapatmaya çalışın.

Tehlikeli sorun oluşturabilecek kıvılcımların oluşmasını önlemek için şarj cihazı uçlarını aküden sökmeden hemen önce şarj cihazınızın zamanlama mekanizmasını “OFF” (Kapalı) konuma getirip kapatmalısınız.

Leave a Reply